Červenec

Ać stále v plné síle, po slunovratu se včelstvo začne připravovat na zimu. Ustupuje rojová nálada, plocha plodu se zmenšuje, rodí se první dlouhověké zimní včely, které bychom měli co nejméně zatěžovat zpracováním cukerného roztoku – čím dříve po posledním medování včely zakrmíme, tím lépe. Včely vyhánějí trubce z úlu a ponechávají je jen tam, kde chystají realizovat tichou výměnu matky, případně jsou bezmatečná.

Po posledním medování, před krmením na zimu, máme poslední možnost vyřadit tmavě hnědé plásty. Krmení včel je vhodné provádět večer mimo letovou dobu, aby se předešlo slídění a loupežím. Po zakrmení by plod měl být ve spodním nástavku a zásoby v horním (někdo před započetím krmení posouvá mateří mřížku nad první nástavek, aby si ušetřit práci s následným převěšováním nástavků po zakrmení).

Věnujeme se také léčení. Při aplikaci formidolu se nedoporučuje zároveň zakrmovat včelstva (vysoká vlhkost, vznikající během krmení snižuje účinnost léčiva). Sám aplikuji postup, kdy během července opakovaně střídám krmnou a léčivou dávku a následně v srpnu jen dokrmuji tam, kde je to potřeba.

Z dřevin kvete:

Inspirativní videa: