Jak začít včelařit

Internet je plný podrobných rad a návodů, jak se včelařením začít, proto věřím, že začínající včelaři ocení spíše jednoduchost:

  • Ověřte si, že na včelí bodnutí nemáte alergii

Tělo si postupem času na včelí jed vybuduje imunitu, ale alergická reakce může včelaření značně zkomplikovat. Běžný otok a zarudnutí není alergickou reakcí 🙂

Pokud máte možnost nebo známého včelaře, zkuste ho požádat o možnost mu občas u včel asistovat – je to nejlepší cesta, jak se se včelařením seznámit.

  • Promyslete si, že máte včely kam umístit (a berte v potaz své okolí)

Optimální orientace včelstva je česnem na Jihovýchod. Stanoviště by nemělo být příliš větrné a úly by neměly být celý den na slunci. Včelstvo by v doletové vzdálenosti mělo mít dostatečnou snůšku a v blízkosti úlu zdroj vody/napaječku. Pokud včely plánujete umístit v zástavbě, zkuste si o tom nejprve promluvit ze sousedy (mohou mít alergika a dokáže to pak velmi narušit Vaše vzájemné vztahy – buďte jako včelaři ohleduplní). Pokud včely nebude umísťovat na Vašem pozemku, je třeba mít souhlas majitele. Mnoho vhodných pozemků je např. ve vlastnictví Lesy ČR, případně Arcibiskupství pražské (kontakty naleznete v sekci Odkazy, Lesní správa)

  • Spojte se s lokálními včelaři a zvažte vstup do jejich organizace/spolku

Pro včelaření není podmínkou být členem včelařského spolku nebo organizace, ale je třeba plnit zákonné povinností (např. registrovat se jako chovatel u Českomoravské společnosti chovatelů, nahlásit své stanoviště a počet včelstev) a dbát pokynů Státní veterinární správy. Sdružené včelaření (organizace/spolek) Vám plnění těchto povinností usnadní – ať již zajišťováním léčiva, dotací, pojištění, aktuálních informací, pokynů, literatury, tak možností individuálních konzultací s ostatními členy a domluvy společných postupů v prevenci varoázy (např. společné termíny pro léčení včelstev).

Ať se ohledně vstupu do sdružení/organizace rozhodnete jakkoliv, je slušností o Vašem záměru místní včelaře informovat a zdokladovat nezávadnost Vašich nových včelstev (včelaře bude zajímat odkud včelstvo máte a zda bylo vyšetřeno na MVP – zde pozor na lokality s aktivním výskytem moru včelího plodu).

V případě zájmu o členství v ČSV a naší základní organizaci nás můžete kontaktovat přes formulář.

V ideálním případě NOVÉ (tzn. bez nemocí) nástavkové úly, klobouk se síťkou, rukavice, rozpěrák, dýmák, medomet, rámky, mezistěny, zdroj pro zatavování mezistěn, míchadlo na krmný roztok a zásoby cukru.

  • Pusťte se do včelaření

Mnoho lidí včelaří desítky let a řekne Vám, že se stále učí. Pokud máte možnost, nechte si na začátku od kolegů včelařů poradit a ukázat jejich „triky“, může Vám to pomoci předejít některým počátečním nezdarům ( co kdy a jak dělat najdete také v sekci Včelařův rok ).

Na Internetu je mnoho zájmových a inspirativních skupin o včelaření. Na Youtube je mnoho zajímavých videí od zkušených včelařů – najděte si trochu času a nechte se inspirovat. Odkazy na některá videa jsou k dispozici také v naší sekci Včelařův rok.

U včelaření nezapomeňte na své povinnosti chovatele – zejména léčba a prevence nemocí a včelích roztočů Vám pomůže zajistit silná včelstva do zimy.

Hodně radosti a ať Vám to lítá !