Leden

Včely sedí v zimním hroznu, kde v jeho středu udržují teplotu 25 C (na okrajích hroznu je teplota cca 9 C).

Včelstvo bez matky se projevuje neklidem a větší spotřebou zásob, spojenou s přeplněním výkalových vaků – včely jsou nucené vykonat potřebu a pokud počasí neumožňuje jejich bezpečný prolet, může docházet k jejich zkřehnutí mimo úl- v takovém případě se často nevrátí.

Včelař by v lednu měl mít představu o následujícím roce – jaký má plánovaný počet včelstev a jejich umístění, stav vybavení a úlů, dostatek rámků a mezistěn, forma a způsob evidence návštěv na včelnici.

V lednu by měl včelař odebrat vzorek měli a odevzdat na vyšetření přítomnosti roztočů Varroa destruktor. Měl by se měla odebírat z podložek na dně úlu, které jsme na konci prosince (v dostatečné prodlevě po posledním léčení) připravili. Měl se musí odebírat po 30-ti dnech od vyčištění podložek, odebírá se ze všech úlů. Z měli je třeba odstranit všechny mrtvolky včel a následně ji vysušit, aby nezačala plesnivět. Vysušenou měl zabalit (KELÍMEK OD JOGURTU A LÁTKOVÉ VÍČKO PŘIPEVNĚNÉ GUMIČKOU) a odevzdat se jmenovkou, číslem chovatele a údajem o počtu včelstev do 6.2..

Z dřevin kvete:

Inspirativní videa: