Fumigace bez nutnosti otevírat včely

Na fumigaci Varidolem jsem si pořídil zařízení, pomocí kterého mám 1 včelstvo ošetřené do 2 minut a navíc bez nutnosti do nich lézt. Léčení probíhá přes česnový otvor (musí mít alespoń 23mm nebo je třeba upravit výstupní trubku fumigátoru). Po 2 letých zkušenostech s provozem jsem na fumigátoru řešil jen pár úprav:

Těsnění se sítkem, jako ochrana vletu včel do větráku

Zabránit včelám v tom, aby mohly do větráku během fumigace vletět (což během fumigace mnoho naštvaných včel dělá). Řešením byla instalace ochranného sítka do výdechu větráku (průměr originálního výdechu je 23mm). Kouř projde, včely ne.

Zabránit poškození motorku teplem z hořícího proužku varidolu – na jednom zařízení nám po fumigaci patnácti včelstev odešel motorek. Problém byl zřejmě v tom, že se proužky varidolu postupně posouvaly blíže k motorku, až ho „upekly“. Řešení je použít delší trubku pro nasávání vzduchu (třeba 15cm) a proužky varidolu vkládat na konec (větrák si kouř nasaje a není třeba proužek zasouvat až k motoru). Dále je možné před motorek pro jistotu opět instalovat ochranné sítko, které zamezí vstupu mechanických nečistot do ventilátoru. Po každé fumigaci je pak dobré vstupní trubky očistit, aby tam nezůstaly ohořelé zbytky fumigačního proužku.

Použití fumigátoru

K vytvoření vlastního fumigátoru je třeba:

 • BBQ větrák na tužkové baterie – na tomto odkazu byste měli najít ten správný model podle ilustrační fotky níže
 • Na 3D tiskárně vytisknout plastové díly k uchycení vstupní trubky (namísto původní červené mřížky) – na tomto odkazu si můžete stáhnout modely pro 3D tisk. Pokud nemáte možnost si díly vytisknout, napište mi zprávu na 606036136, mohu vytisknout a zaslat (mám případně i pár kompletních fumigátorů).
 • Vstupní trubku vnějšího průměru 24mm (já jsem v hobbymarketu sehnal hliníkovou trubku 23mm a na koncích jsem jí omotal izolačkou na těch 24mm, trubku 25mm je zase možno obrousit)
 • Těsnění se sítkem (v hobbymarketu oddělení voda/plyn vybrat vhodné těsnění do Vámi zvolené vstupní trubky. Originál výstupní trubka má vnitřní průměr 23mm. Zřejmě budete hledat těsnění 3/4″ a trochu si ho uzpůsobíte (1 palec = 2,54cm, nicméně 3/4″ těsnění má včetně gumy průměr 2,4cm). V OBI je sada 2ks těsnění F2/86S za 39 korun.

Všechny díly pohromadě:

Díly k sestavení
Těsnění 3/4″ upravené na průměr vstupní trubky

Hodně zdaru při výrobě a ať Vám to lítá, přátelé 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Včelařské tipy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Fumigace bez nutnosti otevírat včely

 1. Jiří Broukal napsal:

  Co Čech to zlepšovatel, přesto mě to zaujalo, video kvůli prezentaci má trubku s pásky směrem nahoru, správně by bylo směrem dolu!!! Výrobce léčiva, Dol, říká v návodu, pásky musí být ve svislé poloze, aby se účinna látka odpařila, ne shořela!!!Otázka je, jestli vlivem nuceného proudění vzduchu pásky neshoří rychle!!!Jako největší klad bych považoval, že nemusím trhat stropní folii, v říjnu už ji vřely nezatmelí!! J.B.

  • Petr Němec napsal:

   Děkuji za doplnění a za názor. Zkouším to druhým rokem a zatím pozitivní zkušenost. Ohledně toho hoření – dobrá poznámka. Teoreticky pokud by se pásek zasunul hořící stranou dovnitř, proud vzduchu by hoření naopak mohl zpomalovat, příště to zkusím. PN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *